Features
["True 8 GPM Performance \u2014 delivers the same performance as gas stations pumps, making it ideal for filling equipment with 2\u201325-gallon fuel tanks", "Proven Reliability \u2014 Fill-Rite's reliable sliding vane technology maintains perfect clearances and consistent performance over the entire life of the pump", "Hassle-Free \u2014 refueling with the FR8 eliminates the hassle, spills, and wasted time caused by clunky and inefficient gas cans", "Ultra Lightweight \u2014 under 13 pounds, the FR8's compact and lightweight design reduces stress on your transfer tank", "Elite Endurance \u2014 the FR8 has a 15 minutes on, 15 minutes off duty cycle, so you can pump TWICE as much as the competition in 45 minutes", "Peace of Mind \u2014 the FR8's thermally-protected motor shuts down if it gets too hot, so you never have to worry about it overheating", "Long-Lasting Durability \u2014 heavy-duty, cast-iron construction outlasts daily wear and tear in harsh weather", "Theft Prevention \u2014 lockable power switch deters theft when leaving your pump unattended at the trailhead or on the side of the road (Master Lock\u00ae #140DLH recommended)", "Fluid Compatibility \u2014 designed for daily use with gasoline, diesel, kerosene, biodiesel blends up to B20, and ethanol blends up to E10"]
Accessories
Description
The FR8 Series is the most convenient and efficient way to fuel your small equipment. Say goodbye to the hassle and inefficiency of gas cans forever.
General Attributes
| Max Flowrate | 8 GPM / 30 LPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline, Kerosene, Biodiesel up to B20, E15 |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | 2" / NPT / Bung Mount |
| Duty Cycle (min) | 15 min on / 15 min off |
| Power Source | Electrical |
| Motor Power (HP) | 1/12 |
| Max Current (A) | 15 A |
| Thermal Protection Switch | Yes |
| Self Priming | Yes |
| Suction Lift (ft.) | 6 ' |
| Dry Vacuum (in. Hg) | 3.5 |
| Discharge Head (ft) | 32 ' |
| Strainer Mesh Size (Micron) | 20 x 20 |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 7.16 x 7.2 x 8.9 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 12.3 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 8.25 x 12.81 x 16.18 |
| Gross Weight (lbs.) | 24.50000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
FR8 Series Owner and Operators Manual
Open PDF