Features
["Cast-Iron Pump Construction \u2014 heavy-duty construction provides unmatched durability, withstanding the harshest conditions out in the field or at the job site", "High Performance \u2014 self-priming centrifugal technology produces reliable performance for high-volume transfer of petroleum products", "Stationary Tanks \u2014 featuring a portable roll cage, straight inlet, and 90-degree outlet, this pump eliminates the need for permanent installation, allowing for faster setup and immediate operation.", "Reliable Technology \u2014 built in a quality-first facility that tests to exceed industry standards, ensuring consistent performance over the entire life of the pump", "Long Life \u2014 equipped with a 3.5 HP throttle-controlled-motor, ensuring your pump performs for years without worry", "Equipment Safeguard \u2014 a proprietary spark-resistent muffler and factory-installed heat shield suppress potential ignition sources", "Limited Lifetime Warranty \u2014 we stand behind the quality and workmanship of the FuelTraveller Series with a Limited Lifetime Warranty"]
Accessories
Description
Fill-Rite's FuelTraveller Series is a mobile, heavy-duty centrifugal pump designed for bulk transfer of clean fuels like diesel, gasoline, kerosene, and more.
General Attributes
| Max Flowrate | 130 |
|---|---|
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline, Kerosene, Biodiesel up to B20, Gasoline up to E15, Mineral Spirits |
| Inlet Size / Connection / Thread | 2 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 2 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | -- / ANSI / -- |
| Duty Cycle (min) | Continuous Duty |
| Power Source | Mechnical |
| Motor Power (HP) | 3.5 |
| Self Priming | Yes |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 18.12 x 22.15 x 18 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 73 |
| Gross Weight (lbs.) | 77.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
FuelTraveller FR-82D1-XR550-XP Installation and Operation Manual
Open PDF