Features
["Cast-Iron Construction \u2013 heavy-duty, cast-iron construction provides unmatched durability, withstanding the harshest conditions out in the field or at the job site", "Reliable Performance \u2013 Fill-Rite\u2019s trusted rotary vane pump technology delivers 15 gallons per minute, perfect for filling equipment with fuel tanks from 15-60 gallons", "Mobile Tanks \u2013 powered by a 12V motor and equipped with a 2 inch bung mount, this pump is ideal for wiring to 12 volt batteries and installing onto transfer tanks in truck beds", "Fluid Compatibility \u2013 designed for daily use with gasoline, diesel, ethanol blends up to E15, biodiesel blends up B20, kerosene, and mineral spirits", "Easy Installation \u2013 adjustable electrical junction box rotates 180\u00b0 for easier wiring and more flexible installations in tight spaces", "Long Life \u2013 thermally-protected motor prevents overheating, ensuring your pump performs for years worry free", "Equipment Safeguard \u2013 built-in mesh strainer filters out particulates in your fuel, preventing damage to your equipment", "Reliable On-Off Switch \u2013 on-off switch lever features a robust metal stopping arm, preventing premature failure from repeated use", "Limited Lifetime Warranty \u2013 we stand behind our product with an industry-leading Limited Lifetime Warranty, protecting your investment"]
Accessories
Description
Fill-Rite's 1200 Series of heavy-duty fuel transfer pumps feature simple installation with a rotatable junction box and are built to last with cast-iron construction.
General Attributes
| Max Flowrate | 15 GPM / 57 LPM |
|---|---|
| Power Type | 12V DC |
| Compatible Fluids | Diesel, Kerosene, Biodiesel up to B20, Gasoline up to E15, Mineral Spirits |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | 2" / NPT / Bung Mount |
| Duty Cycle (min) | 30 min on / 30 min off |
| Power Source | Electrical |
| Motor Power (HP) | 0.25 |
| Max Current (A) | 20 A |
| Thermal Protection Switch | Yes |
| Self Priming | Yes |
| Suction Lift (ft.) | 8 ' |
| Dry Vacuum (in. Hg) | 5 |
| Discharge Head (ft) | 37 ' |
| Strainer Mesh Size (Micron) | 20x20 |
| Max Operating Pressure (PSI) | 16 |
| Viscosity Range (cSt) | 1 to 4 |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 8.4 x 13.0 x 6.5 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 29.1 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 10.63 x 15.44 x 18.31 |
| Gross Weight (lbs.) | 32.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |