Features
["Cast-Aluminum Construction \u2014 built to last with rugged cast-aluminum construction, designed for maximum durability and corrosion resistance", "Flexible Fueling \u2014 reversible flow design allows you to use your pump for fueling and draining vehicle fuel tanks", "No Electricity Needed \u2014 ideal for low-volume applications where access to power is not available or required, allowing for stationary use or complete mobility", "Theft Prevention \u2014 padlock-compatible handle adds security to protect your investment", "Prevents Spillage \u2014 included discharge nozzle storage and anti-siphon technology prevent accidental fuel spillage, eliminating mess enhancing safety", "Protects Equipment \u2014 included strainer keeps large particulate contaminants out of your equipment", "Fluid Compatibility \u2014 designed for daily use with gasoline, diesel, heptane, kerosene, Stoddard solvents, light oils, and mineral spirits"]
Accessories
Description
Fill-Rite's Rotary hand-operated fuel transfer pump series ensure consistent performance and are ideal for low volume transfer in rugged environments.
General Attributes
| Max Flowrate | 10 Gal / 38 Liters Per 100 Revolutions |
|---|---|
| Power Type | Hand-Operated |
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline, Kerosene, Mineral Spirits, Heptane, Stoddard Solvents |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | 2" / NPT / Bung Mount |
| Duty Cycle (min) | Continuous Duty |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 15 x 6.5 x 5 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 14.5 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 8.56 x 23.38 x 8.63 |
| Gross Weight (lbs.) | 15.60000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |