Features
["Versatile Technology \u2014 designed with nutating disc technology that is capable of moving rust and small debris that jam and cause damage to other meters", "Polypropylene Construction \u2014 rugged polypropylene body resists corrosion in demanding chemical and industrial applications", "Extreme Accuracy \u2014 measures fluids within +/- 1% accuracy, ensuring your record-keeping is precise as possible", "Flexible Use \u2014 in-line design allows for installation at the pump or at the end of the discharge hose, with an LCD display that rotates 360\u00b0 for your convenience", "Complete Customization \u2014 track fluids in any user-created unit in addition to preset measurements like gallons, litres, ounces, pints, and quarts", "Ready Out of Box \u2014 one-step field calibration for numerous fluids makes installation quick, saving you time and eliminating frustration", "Seamless Integration \u2014 pulser models available for seamless integration with fluid management systems", "Fluid Compatibility \u2014 equipped with fluorocarbon seals, this meter is compatible with most pesticides, automotive fluids (except gasoline), and mild acids (see instruction manual for detailed list)"]
Accessories
Description
Sotera’s 800 Series of digital transfer meters are ideal for a wide range of agricultural and industrial chemicals, registering up to 999 customizable units per batch.
General Attributes
| Max Flowrate | 20 GPM / 75 LPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Mineral Spirits, Antifreeze, Crop Oil, Fertilizers, Pesticides, Water |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Max Operating Pressure (PSI) | 125 |
| Operating Temperature Range (°F) | 0 - 130°F / -18 - 54°C |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 5 x 5 x 3.5 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 1.3 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 7.5 x 10.5 x 7.3 |
| Gross Weight (lbs.) | 1.90000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
825P & 850P - Owner's Manual
Open PDF