Features
["Reliable Technology \u2013 dependable positive displacement, nutating disc technology provides trusted accuracy in non-custody transfer applications", "Versatile Compatibility \u2013 engineered with a high-pressure metering chamber for high viscosity oils and ideal for transferring heavy liquids quickly and safely", "Durable Construction \u2013 built to last with an anodized aluminum case and resin metering chamber, designed to withstand the toughest environments", "High-Pressure Applications \u2014 ideal for high-pressure automotive fluid distribution systems and lube trucks where heavy fuel oils, hydraulic oils, and lubricating oils are transferred"]
Accessories
Description
Fill-Rite’s TN Series of mechanical fuel transfer meters are designed to perform in high pressure, high volume, and high accuracy applications.
General Attributes
| Flowrate Range (GPM) | 2-38 LPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Gear Oils, Motor Oils |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Operating Temperature Range (°F) | -15 - 180°F / -26 - 82°C |
| Max Operating Pressure (PSI) | 1000 |
| Accuracy (+/- %) | 2 % |
| Repeatability (+/- %) | 0.25 % |
| Display Type | Mechanical |
| Display Digits | 4 |
| Power Source | Mechnical |
| Totalizer | Yes |
| Pulse Output | No |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 5.5 x 9 x 7.5 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 7.9 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 10.75 x 7.94 x 7.31 |
| Gross Weight (lbs.) | 9.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
TN Meter Series - Owner's Manual
Open PDF