Features
["Unmatched Performance \u2014 Pumps 25% faster, eliminating hours of costly driver downtime while filling up equipment", "Continuous Operation \u2014 brushless variable speed motor transfers fuel all day without overheating, extending pump life and eliminating driver downtime", "Energy Efficient \u2014 Consumes up to 45% less electricity, slashing operating costs and boosting efficiency", "Ultra-Lightweight \u2014 pump weighs 60% less at only 25 pounds, making installation faster and strain free", "Reduced Maintenance Costs \u2014 75% reduction in common field repair costs through patented design and robust construction", "Powder-Coated Exterior \u2014 thick powder-coated exterior provides elite protection from corrosion and tough environmental conditions", "Limited Lifetime Warranty \u2014 we stand behind our product with an industry-leading Limited Lifetime Warranty to protect your purchase and your business", "Fluid Compatibility \u2014 designed for daily use with diesel, gasoline, ethanol blends up to E15, kerosene, mineral spirits, methanol up to 15%, and biodiesel blends up to B20"]
Accessories
Description
Fill-Rite's NX25-120 Series continuous duty fuel transfer pumps feature an ultra-low total cost of ownership and efficient, nonstop operation.
General Attributes
| Max Flowrate | 25 GPM / 94 LPM |
|---|---|
| Power Type | 115V AC |
| Compatible Fluids | Diesel, Kerosene, Biodiesel up to B20, Gasoline up to E15, Mineral Spirits |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1.25 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | 2" / NPT / Bung Mount |
| Duty Cycle (min) | Continuous Duty |
| Power Source | Electrical |
| Motor Power (HP) | 0.33 |
| Max Current (A) | 3.5 A |
| Suction Lift (ft.) | 12 ' |
| Dry Vacuum (in. Hg) | 11 |
| Discharge Head (ft) | 48 ' |
| Strainer Mesh Size (Micron) | 20 x 20 x .008” |
| Max Discharge Pressure (PSI) | 25 PSI |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 10.4 x 9.0 x 12.5 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 22.6 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 11.38 x 21.81 x 19.81 |
| Gross Weight (lbs.) | 44.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
Fill-Rite NX25-120 Series - Owner's Manual
Open PDF
NX25 Series Bung Mount Spec Sheet English
Open PDF
NX25 Series Bung Mount Spec Sheet Spanish
Open PDF
NX25 Series Bung Mount Spec Sheet French
Open PDF
NX25 Series Foot Mount Spec Sheet English
Open PDF
NX25 Series Foot Mount Spec Sheet Spanish
Open PDF
NX25 Series Foot Mount Spec Sheet French
Open PDF
NX25 Series Flyer English
Open PDF
NX25 Series Flyer Spanish
Open PDF
NX25 Series Flyer French
Open PDF
NX25 Series Brochure English
Open PDF
NX25 Series Brochure Spanish
Open PDF
NX25 Series Brochure French
Open PDF