Features
["Versatile Technology \u2014 designed with nutating disc technology that is capable of moving rust and small debris that jam and cause damage to other meters", "Cast-Aluminum Construction \u2014 built to last with rugged cast-aluminum construction, designed for maximum durability and lifetime corrosion resistance", "Extreme Accuracy \u2014 measures fuel within +/- 1% accuracy, ensuring your record-keeping is precise as possible", "Low-Volume Applications \u2013 3-digit counter registers flow rates between 5-20 GPM and up to 99.9 gallons per batch, perfect for equipment with small fuel tanks", "Lifetime Tracking \u2014 5-digit non-resettable counter tracks total volume transferred over lifetime of meter", "Fluid Compatibility \u2014 designed for daily use with diesel, gasoline, kerosene, mineral spirits, heptane, hexane"]
Accessories
Description
Fill-Rite’s 800 Series of mechanical fuel transfer meters are ideal for low-volume applications, registering up to 99 gallons per batch
General Attributes
| Flowrate Range (GPM) | 5-20 GPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Diesel, Kerosene, Biodiesel up to B20, Gasoline up to E15, Mineral Spirits, Heptane, Hexane |
| Inlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Operating Temperature Range (°F) | -15 - 150°F / -26 - 66°C |
| Max Operating Pressure (PSI) | 50 |
| Accuracy (+/- %) | 1 % |
| Repeatability (+/- %) | 0.38 % |
| Display Type | Mechanical |
| Display Digits | 3 |
| Power Source | Mechnical |
| Totalizer | Yes |
| Pulse Output | No |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 5.9 x 6.9 x 4.9 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 4.9 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 7.38 x 7.25 x 10.5 |
| Gross Weight (lbs.) | 5.60000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
800C Meter - Owner's Manual
Open PDF