Features
["Versatile Technology \u2014 designed with nutating disc technology that is capable of moving rust and small debris that jam and cause damage to other meters", "Cast-Aluminum Construction \u2014 built to last with rugged cast-aluminum construction, designed for maximum durability and lifetime corrosion resistance", "Extreme Accuracy \u2014 measures fuel within +/- 2% accuracy, ensuring your record-keeping is precise as possible", "High-Volume Applications \u2013 4-digit counter registers flow rates between 6-40 GPM and up to 999.9 gallons per batch, perfect for heavy equipment with large fuel tanks", "Lifetime Tracking \u2014 7-digit non-resettable counter tracks total volume transferred over lifetime of meter", "Fluid Compatibility \u2014 designed for daily use with diesel, gasoline, kerosene, mineral Spirits, heptane, hexane"]
Accessories
Description
Fill-Rite’s 900 Series of mechanical fuel transfer meters are ideal for high-volume applications, registering up to 999 gallons per batch.
General Attributes
| Flowrate Range (GPM) | 6-40 GPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline, Kerosene, Mineral Spirits, Heptane, Hexane |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Operating Temperature Range (°F) | -15 - 150°F / -26 - 66°C |
| Max Operating Pressure (PSI) | 50 |
| Accuracy (+/- %) | 2 % |
| Repeatability (+/- %) | 0.38 % |
| Display Type | Mechanical |
| Display Digits | 4 |
| Power Source | Mechnical |
| Totalizer | Yes |
| Pulse Output | No |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 6.7 x 8.7 x 5.5 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 7.5 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 7.38 x 7.25 x 10.5 |
| Gross Weight (lbs.) | 8.10000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
900 Meter - Owner's Manual
Open PDF