Features
["Durable Construction \u2013 engineered with multi-diaphragm technology and EPDM seals, this pump excels in daily DEF transfer", "No Mess Performance \u2013 integral pulsation dampener reduces excessive foaming and splashing, keeping your flow smooth and mess minimal", "No Crystallization \u2013 fill the included nozzle storage boot with water to eliminate mess and headaches from DEF crystallization", "Flexible Installation \u2013 convenient IBC tote and drum mounting brackets and included fittings make installation quick, saving you time and eliminating frustration", "Closed-Loop System \u2013 create a completely closed-loop system with the included RPV coupler in many models, enhancing safety and preserving fluid purity"]
Accessories
Description
Fill-Rite’s DF Series of DEF transfer pumps feature consistent flow performance, quick installation, and convenient mounting brackets for IBC totes and barrel drums.
General Attributes
| Max Flowrate | 8 GPM / 30 LPM |
|---|---|
| Power Type | 12V DC |
| Compatible Fluids | DEF, Water |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Male / Hose Barb |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / Male / Hose Barb |
| Mounting Type | IBC Tote Bracket |
| Duty Cycle (min) | 30 min on / 30 min off |
| Motor Power (HP) | 0.25 |
| Suction Lift (ft.) | 6 ' |
| Max Operating Pressure (PSI) | 38 |
| Discharge Head (ft) | 87 ' |
| Max Current (A) | 22 A |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 15.4 x 11.0 x 8.9 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 19.5 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 10 x 21.81 x 19.81 |
| Gross Weight (lbs.) | 36.70000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |