Features
["Polypropylene Construction \u2013 rugged polypropylene body resists corrosion in demanding chemical and industrial applications", "Economical Solution \u2013 reliably transfers 11 oz. per stroke from 55-gallon drums in low-volume transfer applications", "No Electricity Needed\u2013 ideal for low-volume applications where access to power is not available or required, allowing for stationary use or complete mobility", "Flexible Fluid Compatibility \u2013 compatible with a wide variety of fuel, oil, and chemical fluids"]
Accessories
Description
Fill-Rite's piston pumps feature tough polypropylene construction and is designed for low-volume drum applications.
General Attributes
| Max Flowrate | 11 oz. Per Stroke / 33 mL |
|---|---|
| Power Type | Hand-Operated |
| Compatible Fluids | Diesel, DEF, Antifreeze, Mild Acids, Light Oils |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / -- / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / -- / Hose Barb |
| Mounting Type | Bung Mount |
| Duty Cycle (min) | Continuous Duty |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 13.5 x 9.25 x 4.0 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 2.7 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 9.33 x 20.79 x 4.45 |
| Gross Weight (lbs.) | 3.40000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |