Features
["Cast-Aluminum Construction \u2014 built to last with solid cast-aluminum construction, designed for maximum application durability and lifetime corrosion resistance", "No Leak Design \u2014 quality seal and casting designs maintain tight connection over time, preventing messy leaks from occurring", "Ease of Use \u2014 adding a Fill-Rite in-line swivel relieves stress, prevents kinks, and avoids twisting up of your hose, extending product life and making filling easier", "Smooth Rotation \u2014 engineered and manufactured with precision, this swivel features a smooth 360-degree rotation that allows you to put the dispensing nozzle in any angle or position while filling", "Adds Length to Hose \u2014 in addition to improving ease of use, adding a swivel also increases the total length of your dispensing hose for added comfortability"]
Accessories
Description
Fill-Rite's 360-degree fuel transfer swivels make filling equipment substantially easier, allowing you to get right to fueling and spend less timing fighting your hose.
General Attributes
| Compatible Fluids | Diesel, Biodiesel up to B20, Gasoline up to E15 |
|---|---|
| Inlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Male / NPT |
| Fluid Temperature Range | -40 to 150 |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 2.1 x 1.3 x 4.3 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 0.5 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 8.1 x 7.51 x N/A |
| Gross Weight (lbs.) | 0.53000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
No PDF documents scraped.