Features
["Steel Construction \u2013 engineered with 15-gauge steel and a powder-coated exterior for years of high performance in the toughest applications", "Convenient for Drivers \u2013 pair with large aboveground storage tanks in high-volume operations for convenient ground-level fuel access for your drivers", "Integrated Storage \u2013 included storage for hanging hose and nozzle eliminates equipment from being left on the ground and ran over", "Included Components \u2013 includes a remote on/off switch and installation hardware"]
Accessories
Description
Fill-Rite offers a full line of kits and replacement parts to keep your pumps, meters, and accessories operating at peak performance.
General Attributes
| Max Flowrate | 35 GPM / 132 LPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1.25 " / -- / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / -- / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | -- / -- / -- |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 18 |
| Gross Weight (lbs.) | 18.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
No PDF documents scraped.