Features
["Powder-Coated Exterior \u2013 thick powder-coated exterior provides elite protection from corrosion and tough environmental conditions", "Cast-Aluminum Construction \u2014 built to last with rugged cast-aluminum construction, designed for maximum durability and lifetime corrosion resistance", "Completely Configurable \u2013 adjustable design allows you to position inlet and outlet flanges for your specific application, making the RD perfect for tight spaces", "Versatile Mounting \u2013 versatile design allows you to mount pump directly to a tank, set it on the ground, or even hold it during filling", "Quick-Connect Power \u2013 detachable power cord makes operation, transportation, and storage more convenient, while also providing additional security measure", "Compact Size \u2013 weighing under 8 pounds, can be easily transported or held during operation"]
Accessories
Description
Fill-Rite's RD8 Series balances rapid performance and lightweight portability, making it the most versatile fuel transfer pump for low volume commercial or recreational applications.
General Attributes
| Max Flowrate | 8 GPM / 30 LPM |
|---|---|
| Power Type | 12V DC |
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline, Kerosene, Biodiesel up to B20, Mineral Spirits |
| Inlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / -- / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / -- / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | -- / -- / Portable Carry Handle |
| Duty Cycle (min) | 30 min on / 30 min off |
| Power Source | Electrical |
| Motor Power (HP) | 0.17 |
| Max Current (A) | 14 A |
| Self Priming | Yes |
| Suction Lift (ft.) | 6 ' |
| Dry Vacuum (in. Hg) | 5 |
| Discharge Head (ft) | 37 ' |
| Strainer Mesh Size (Micron) | 20x20 |
| Max Operating Pressure (PSI) | 16 |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 4.6 x 7.9 x 4.6 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 8.6 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 7.25 x 17.88 x 17.88 |
| Gross Weight (lbs.) | 18.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |