Features
["Polypropylene Construction \u2013 rugged polypropylene body resists corrosion in demanding chemical and industrial applications", "Economical Solution \u2013 reliably transfers 6.5 gallons per minute from 55-gallon drums in low-volume transfer applications", "Air-Operated \u2013 seamlessly hook up the existing air lines in your garage or shop for a quick fluid transfer solution", "Flexible Fluid Compatibility \u2013 compatible with a wide variety of fuel, oil, and chemical fluids"]
Accessories
Description
Fill-Rite's air-operated pump features tough polypropylene construction and is designed for low-volume drum applications.
General Attributes
| Max Flowrate | 11 oz. Per Stroke / 33 mL |
|---|---|
| Power Type | Air-Operated |
| Compatible Fluids | Diesel, DEF, Antifreeze, Gear Oils, Mild Acids, Motor Oils, Hydraulic Oils |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / Hose Barb |
| Mounting Size / Thread / Type | 2" / NPT / Bung Mount |
| Duty Cycle (min) | Continuous Duty |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 11 x 4.5 x 16.5 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 3.2 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 9.33 x 20.79 x 4.45 |
| Gross Weight (lbs.) | 4.40000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |