Features
["Versatile Construction \u2013 models available in aluminum, polypropylene, and nickel-plated aluminum for varying fluid compatibility", "Extreme Accuracy \u2013 measures fluids within +/- 1% accuracy, ensuring your record-keeping is precise as possible", "Flexible Use \u2013 in-line design allows for installation at the pump or at the end of the discharge hose, with an LCD display that rotates 180\u00b0 for your convenience", "Complete Customization \u2013 track fluids in any user-created unit in addition to preset measurements like gallons, litres, ounces, pints, and quarts", "Ready Out of Box \u2013 factory calibrated for over 20 different fluids makes installation quick, saving you time and eliminating frustration", "Impact Resistant \u2013 external rubber boot provides maximum protection and impact resistance for tougher applications", "Lifetime Tracking \u2013 non-resettable counter tracks total volume transferred over lifetime of meter, even if batteries are replaced"]
Accessories
Description
Fill-Rite's TT10 Series of digital fuel transfer meters are extremely accurate, durable, and can be installed both in-line at the nozzle or mounted directly at the pump.
General Attributes
| Flowrate Range (GPM) | 2-35 GPM/ 8-132 LPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline, Kerosene, Mineral Spirits, Heptane, Hexane, Non-Potable Water, E85 |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Operating Temperature Range (°F) | -40 - 140°F / -40 - 60°C |
| Max Operating Pressure (PSI) | 50 |
| Accuracy (+/- %) | 1 % |
| Repeatability (+/- %) | 0.3 % |
| Display Type | LCD |
| Display Digits | 4 |
| Power Source | AA Batteries |
| Totalizer | Yes |
| Pulse Output | No |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 3 x 4 x 2.5 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 0.8 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 7.4 x 6.2 x 3 |
| Gross Weight (lbs.) | 1.30000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
TT10A In-line Turbine Meter - Owner's Manual
Open PDF
Digital In-line Meter Brochure English
Open PDF
Digital In-line Meter Brochure German
Open PDF
Digital In-line Meter Brochure Spanish
Open PDF
Digital In-line Meter Brochure French
Open PDF
TT10 Series Flyer German
Open PDF
TT10 Series Flyer Spanish
Open PDF
TT10 Series Flyer French
Open PDF
TT10 Series Flyer English
Open PDF