Features
["Reliable Technology \u2013 dependable positive displacement, nutating disc technology provides trusted accuracy, every season, every year", "Versatile Compatibility \u2013 ideal for transferring heavy oils or high viscosity liquids quickly and safely", "Durable Construction \u2013 built to last with an anodized aluminum case and resin metering chamber, designed to withstand the toughest environments", "Numerous Applications \u2014 Ideal for the most demanding applications handling Arline Lavatory Solvents (ALS), biodiesel, fuel oil No. 2, and non-potable water"]
Accessories
Description
Fill-Rite’s TN Series of mechanical fuel transfer meters are designed to perform in high pressure, high volume, and high accuracy applications.
General Attributes
| Flowrate Range (GPM) | 19-76 LPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Lavatory Water |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Operating Temperature Range (°F) | -15 - 150°F / -26 - 66°C |
| Max Operating Pressure (PSI) | 50 |
| Accuracy (+/- %) | 1 % |
| Repeatability (+/- %) | 0.38 % |
| Display Type | Mechanical |
| Display Digits | 3 |
| Power Source | Mechnical |
| Totalizer | Yes |
| Pulse Output | No |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 5.5 x 7 x 5 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 4.3 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 7.38 x 10.5 x 7.25 |
| Gross Weight (lbs.) | 4.90000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
No PDF documents scraped.