Features
["Cast-Iron Construction \u2014 heavy-duty, cast-iron construction provides unmatched durability, withstanding the harshest conditions out in the field or at the job site", "High Performance \u2014 Fill-Rite\u2019s trusted rotary vane pump technology delivers 20 gallons per minute, perfect for filling large equipment with fuel tanks sized at 20-80 gallons", "Stationary Tanks \u2014 powered by a 115V AC motor and equipped with a 2 inch bung mount, this pump is ideal for wiring to a standard 115V volt AC electrical supply and installing onto stationary aboveground tanks", "Reliable Technology \u2014 rotary vane technology naturally maintains its day one performance levels as it wears down from normal use, allowing for consistent performance over the entire life of the pump", "Long Life \u2014 thermally-protected motor prevents overheating, ensuring your pump performs for years without worry", "Equipment Safeguard \u2014 built-in mesh strainer filters out particulates in fuel, preventing damage to your equipment", "Limited Lifetime Warranty \u2014 we stand behind our product with an industry-leading Limited Lifetime Warranty to protect your investment"]
Accessories
Description
Fill-Rite's 700 Series heavy-duty fuel transfer pumps feature rugged cast-iron construction and rotary vane technology for reliable, peak performance every time.
General Attributes
| Max Flowrate | 20 GPM / 75 LPM |
|---|---|
| Power Type | 115V AC |
| Compatible Fluids | Diesel, Kerosene, Biodiesel up to B20, Gasoline up to E15, Mineral Spirits, Heptane, Stoddard Solvents |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1.25 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | 2" / NPT / Bung Mount |
| Duty Cycle (min) | 30 min on / 30 min off |
| Motor Power (HP) | 0.33 |
| Max Current (A) | 5.5 A |
| Suction Lift (ft.) | 15 ' |
| Dry Vacuum (in. Hg) | 12 |
| Discharge Head (ft) | 53 ' |
| Strainer Mesh Size (Micron) | 40 x 40 x .010" |
| Max Discharge Pressure (PSI) | 23 PSI |
| Viscosity Range (cSt) | 0.38 - 2.4 |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 17.3 x 14.2 x 11.3 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 48.8 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 10.25 x 20.56 x 19.56 |
| Gross Weight (lbs.) | 57.40000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |