Features
["Cast-Aluminum Construction \u2014 built to last with rugged cast-aluminum construction, designed for maximum durability and lifetime corrosion resistance", "Nickel-Plated Exterior \u2014 thick nickel-plated exterior provides additional corrosion resistance and protection from tough environmental conditions", "Extreme Accuracy \u2014 measures fuel more accurately than comparable mechanical models at +/- 1.25% accuracy, ensuring the most precise record-keeping for your business", "Versatile Technology \u2014 designed with nutating disc technology that is capable of moving rust and small debris that jam and cause damage to other meters", "Ready Out of Box \u2014 factory pre-calibration for numerous fluids makes installation quick, saving you time and eliminating frustration", "Complete Customization \u2014 track fluids in any user-created unit in addition to preset measurements like gallons, litres, ounces, pints, and quarts", "High-Volume Applications \u2014 4-digit digital counter registers flow rates between 6-40 GPM and up to 999.9 gallons or liters per batch, perfect for heavy equipment with large fuel tanks", "Lifetime Tracking \u2014 7-digit non-resettable counter tracks total volume transferred over lifetime of meter", "Fluid Compatibility \u2014 designed for daily use with designed for daily use with diesel, gasoline, kerosene, mineral Spirits, heptane, hexane, and biodiesel blends up to B20"]
Accessories
Description
Fill-Rite’s 900 Series of digital fuel transfer meters are ideal for high-volume applications, featuring extreme accuracy and registering up to 999 customizable units per batch.
General Attributes
| Flowrate Range (GPM) | 6-40 GPM/ 23-151 LPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline, Kerosene, Biodiesel up to B20, Mineral Spirits, Heptane, Hexane |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Operating Temperature Range (°F) | -40 - 140°F / -40 - 60°C |
| Max Operating Pressure (PSI) | 50 |
| Accuracy (+/- %) | 1.25 % |
| Repeatability (+/- %) | 0.25 % |
| Display Digits | 4 |
| Power Source | Electrical |
| Pulse Output | No |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 7 x 9.5 x 4.25 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 6.8 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 5.13 x 10 x 11.88 |
| Gross Weight (lbs.) | 8.40000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |