Features
["Steel Construction \u2013 engineered with 15-gauge steel and a powder-coated exterior for years of high performance in the toughest applications", "Convenient for Drivers \u2013 pair with large aboveground storage tanks in high-volume operations for convenient ground-level fuel access for your drivers", "Extreme Accuracy \u2013 measures fuel more accurately than comparable mechanical models at +/- 1% accuracy, ensuring the most precise record-keeping for your business", "Flexible Installation \u2013 modular design allows you to mount dispenser to a pedestal base or directly to the side of your aboveground tank", "Integrated Storage \u2013 included storage for hanging hose and nozzle eliminates equipment from being left on the ground and ran over", "Included Components \u2013 includes a Fill-Rite FR700 Series 20 GPM pump, 807C mechanical meter, and remote on/off switch"]
Accessories
Description
Fill-Rite's 702 Series of heavy-duty fuel dispensers are ideal for high-volume operations where a remote 20 GPM pump, meter, and switch is needed at the point-of-use.
General Attributes
| Max Flowrate | 20 GPM / 75 LPM |
|---|---|
| Power Type | 115V AC |
| Compatible Fluids | Diesel, Biodiesel up to B20, Gasoline up to E15 |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1.25 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Duty Cycle (min) | 30 min on / 30 min off |
| Motor Power (HP) | 0.33 |
| Suction Lift (ft.) | 15 ' |
| Dry Vacuum (in. Hg) | 12 |
| Max Discharge Pressure (PSI) | 23 PSI |
| Discharge Head (ft) | 53 ' |
| Viscosity Range (cSt) | 0.38 - 2.4 |
| Accuracy (+/- %) | 1 % |
| Repeatability (+/- %) | 0.38 % |
| Display Type | Mechanical |
| Display Digits | 3 |
| Pulse Output | No |
| Flowrate Range (GPM) | 5 - 20 GPM |
| Max Operating Pressure (PSI) | 23 |
| Max Current (A) | 5.5 A |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 17.1 x 18.6 x 16.3 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 74 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 20.88 x 21.31 x 21.31 |
| Gross Weight (lbs.) | 87.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
No PDF documents scraped.