Features
["Cast-Iron Construction \u2014 heavy-duty, cast-iron construction provides unmatched durability, withstanding the harshest conditions out in the field or at the job site", "High Performance \u2014 Fill-Rite\u2019s trusted rotary vane pump technology delivers 35 gallons per minute, perfect for filling your largest equipment with fuel tanks sized at 35-140+ gallons", "Dual Voltage Motor \u2014 powered by a dual voltage 115-230V AC motor, you can conveniently select the right voltage during installation with a simple switch", "Stationary Tanks \u2014 Equipped with a 2 inch bung mount, this pump is ideal for installing onto stationary aboveground tanks", "Fluid Compatibility \u2014 designed for daily use with diesel fuel, kerosene, mineral spirits, Stoddard solvents, heptane, and biodiesel blends up to B20", "Reliable Technology \u2014 rotary vane technology naturally maintains its day one performance levels as it wears down from normal use, allowing for consistent performance over the entire life of the pump", "Long Life \u2014 thermally-protected motor prevents overheating, ensuring your pump performs for years without worry", "Equipment Safeguard \u2014 built-in mesh strainer filters out particulates in fuel, preventing damage to your equipment", "Limited Lifetime Warranty \u2014 we stand behind our product with an industry-leading Limited Lifetime Warranty to protect your investment"]
Accessories
Description
Fill-Rite's 300 Series of heavy-duty fuel transfer pumps features 115V-230V AC dual voltage power input and are built to last with cast-iron construction.
General Attributes
| Max Flowrate | 35 GPM / 132 LPM |
|---|---|
| Power Type | 115V/230V AC |
| Compatible Fluids | Diesel, Kerosene, Biodiesel up to B20 |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1.25 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | 2" / NPT / Bung Mount |
| Duty Cycle (min) | 30 min on / 30 min off |
| Motor Power (HP) | 0.75 |
| Suction Lift (ft.) | 18 ' |
| Dry Vacuum (in. Hg) | 14 |
| Discharge Head (ft) | 60 ' |
| Strainer Mesh Size (Micron) | 40 x 40 x .008” |
| Max Discharge Pressure (PSI) | 26 PSI |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 17.4 x 17.0 x 14.8 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 81.8 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 12.25 x 22.31 x 19.75 |
| Gross Weight (lbs.) | 87.50000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
Fill-Rite FR300V Series - Owner's Manual
Open PDF