Features
["Consistent & Reliable Performance \u2014 engineered with double diaphragms, the Sotera 400 series delivers reliable performance by maintaining constant output pressure regardless of load", "Durable Design \u2014 pump can run dry without causing any internal damage, giving you peace of mind with your investment", "Long Life \u2013 thermally-protected motor prevents overheating, ensuring your pump withstands the test of time", "Convenient Configurations \u2014 conveniently available in six core configurations for your application including the portable Chemtraveller, recirculating Mix-N-Go, mobile Pump-N-Go, sturdy IBC tote bracket, steel drum mount, and plastic straight flange", "5-Year Warranty \u2014 we stand behind our product with full 5-Year Warranty to protect your purchase and your business"]
Accessories
Description
Built with Hytrel® diaphragms and Viton seals, this Sotera model is perfect for transferring a wide range of chemicals and fluids, including some aggressive chemicals.
General Attributes
| Max Flowrate | 13 GPM / 49 LPM |
|---|---|
| Power Type | 115V AC |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / -- / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1 " / -- / NPT |
| Mounting Type | IBC Tote Bracket |
| Duty Cycle (min) | 30 min on / 30 min off |
| Motor Power (HP) | 0.25 |
| Suction Lift (ft.) | 9 ' |
| Max Operating Pressure (PSI) | 15 |
| Discharge Head (ft) | 38 ' |
| Max Current (A) | 2.5 A |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 12.13 x 21.75 x N/A |
| Gross Weight (lbs.) | 23.20000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
400B Series - Owner's Manual
Open PDF