Features
["Cast-Iron Construction - durable cast-iron construction provides heavy-duty performance and withstands daily use in diesel applications", "Compact Size \u2013 weighing under 8 pounds, can be easily transported or held during operation", "Ready Out of Box \u2013 battery cable and clips are pre-installed at the factory, saving you time and eliminating frustration", "Reliable Technology \u2013 proven for over 60 years, rotary vane technology produces consistent flow performance over the entire life of your pump", "Easy to Use \u2014 toggle switch allows pump to be turned on and off with the simple touch of a button"]
Accessories
Description
Fill Rite's 1600 Series provides extreme portability for low-volume diesel transfer, ideal for transferring out of drums and totes into smaller equipment.
General Attributes
| Max Flowrate | 10 GPM / 38 LPM |
|---|---|
| Power Type | 12V DC |
| Compatible Fluids | Diesel, Kerosene, Antifreeze |
| Inlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | -- / -- / Portable Carry Handle |
| Duty Cycle (min) | 30 min on / 30 min off |
| Power Source | Electrical |
| Motor Power (HP) | 0.2 |
| Max Current (A) | 17 A |
| Thermal Protection Switch | Yes |
| Self Priming | Yes |
| Suction Lift (ft.) | 8 ' |
| Dry Vacuum (in. Hg) | 5 |
| Discharge Head (ft) | 36 ' |
| Max Operating Pressure (PSI) | 50 |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 5.0 x 7.3 x 3.9 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 11.1 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 7.25 x 16.13 x 16.13 |
| Gross Weight (lbs.) | 14.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |