Features
["Cast-Iron Construction \u2013 heavy-duty, cast-iron construction provides unmatched durability, withstanding the harshest conditions out in the field or at the job site", "Reliable Performance \u2013 Fill-Rite\u2019s trusted rotary vane pump technology delivers 15 gallons per minute, perfect for filling equipment with fuel tanks from 15-60 gallons", "Stationary Tanks \u2013 powered by a 115V AC motor and equipped with a 2 inch bung mount, this pump is ideal for wiring to a standard 115V volt AC electrical supply and installing onto stationary aboveground tanks", "Fluid Compatibility \u2013 designed for daily use with gasoline, diesel, ethanol blends up to E15, biodiesel blends up B20, kerosene, and mineral spirits", "Easy Installation \u2013 adjustable electrical junction box rotates 180\u00b0 for easier wiring and more flexible installations in tight spaces", "Long Life \u2013 thermally-protected motor prevents overheating, ensuring your pump performs for years worry free", "Equipment Safeguard \u2013 built-in mesh strainer filters out particulates in your fuel, preventing damage to your equipment", "Reliable On-Off Switch \u2013 on-off switch lever features a robust metal stopping arm, preventing premature failure from repeated use", "Limited Lifetime Warranty \u2014 we stand behind our product with an industry-leading Limited Lifetime Warranty, protecting your investment"]
Accessories
Description
Fill-Rite's 600 Series of heavy-duty fuel transfer pumps feature simple installation with a rotatable junction box and are built to last with cast-iron construction.
General Attributes
| Max Flowrate | 15 GPM / 57 LPM |
|---|---|
| Power Type | 115V AC |
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline, Kerosene, Biodiesel up to B20, Gasoline up to E15, Mineral Spirits |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 0.75 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | 2" / NPT / Bung Mount |
| Duty Cycle (min) | 30 min on / 30 min off |
| Motor Power (HP) | 0.17 |
| Max Current (A) | 2 A |
| Suction Lift (ft.) | 8 ' |
| Dry Vacuum (in. Hg) | 5 |
| Discharge Head (ft) | 37 ' |
| Strainer Mesh Size (Micron) | 20x20 |
| Max Discharge Pressure (PSI) | 16 PSI |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 10.5 x 12.8 x 10.8 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 26.9 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 10.63 x 15.44 x 18.31 |
| Gross Weight (lbs.) | 30.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |