Features
["Reliable Technology \u2013 dependable positive displacement, nutating disc technology provides trusted accuracy in non-custody transfer applications", "Versatile Compatibility \u2013 ideal for transferring a wide range of liquids quickly and safely", "Durable Construction \u2013 engineered to handle the most demanding applications"]
Accessories
Description
Fill-Rite’s TN Series of mechanical fuel transfer meters are designed to perform in high pressure, high volume, and high accuracy applications.
General Attributes
| Flowrate Range (GPM) | 6.0-60GPM |
|---|---|
| Compatible Fluids | Diesel, Kerosene, Biodiesel up to B20 |
| Inlet Size / Connection / Thread | 1.5 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 1.5 " / Female / NPT |
| Operating Temperature Range (°F) | -15 - 180°F / -26 - 82°C |
| Max Operating Pressure (PSI) | 150 |
| Accuracy (+/- %) | 2 % |
| Repeatability (+/- %) | 0.25 % |
| Display Type | Mechanical |
| Display Digits | 4 |
| Power Source | Mechnical |
| Totalizer | Yes |
| Pulse Output | No |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 8 x 6.5 x 7 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 7.9 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 10.75 x 7.94 x 7.31 |
| Gross Weight (lbs.) | 8.80000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
TN Meter Series - Owner's Manual
Open PDF