Features
["Cast-Iron Construction \u2014 heavy-duty construction provides unmatched durability, withstanding the harshest conditions out in the field or at the job site", "High Performance \u2014 self-priming centrifugal technology produces reliable performance for high-volume transfer of petroleum products", "Stationary Tanks \u2014designed with a foot mount, straight inlet, and 90-degree outlet, this pumps installs quickly and easily near bulk storage tanks", "Reliable Technology \u2014 built in a quality-first facility that tests to exceed industry standards, ensuring consistent performance over the entire life of the pump", "No Overheating \u2014 powered by a thermally-protected and explosion-proof motor, this pump performs for years without worry", "Weatherproof \u2014 a practical and complete pump, motor, and seal design prevents water, dirt, and debris from entering the pump cavity", "Limited Lifetime Warranty \u2014 we stand behind the quality and workmanship of the PetroleumPro Series with an industry leading Warranty"]
Accessories
Description
The PetroleumPro Series is a heavy-duty centrifugal pump designed for bulk transfer of clean fuels like diesel, gasoline, and kerosene.
General Attributes
| Max Flowrate | 95 |
|---|---|
| Power Type | 115V/230V AC |
| Compatible Fluids | Diesel, Gasoline, Kerosene |
| Inlet Size / Connection / Thread | 2 " / Female / NPT |
| Outlet Size / Connection / Thread | 2 " / Female / NPT |
| Mounting Size / Thread / Type | -- / ANSI / Foot Mount |
| Duty Cycle (min) | Continuous Duty |
| Motor Power (HP) | 3/4 |
| Max Current (A) | 11 A |
| Thermal Protection Switch | Yes |
| Self Priming | Yes |
| Discharge Head (ft) | 54 ' |
| Assembled Product Height x Width x Depth (in.) | 10.88 x 9.75 x 20 |
| Assembled Product Weight (lbs.) | 83 |
| Package Height x Width x Depth (in.) | 16 x 13 x N/A |
| Gross Weight (lbs.) | 95.00000 lbs |
| Less Than Load (LTL) Freight | Yes |
PDF Documents
PetroleumPro FR-02C3XP75-60HZ1P Installation and Operation Manual
Open PDF